INFO

TECHNICAL REGULATIONS

RULES

The swimming competition will be held under FINA rules and regulations.

Competition will be individual. Heats will be seeded based on entry times, with fastest heats first. 100m, 200m and 400m distances are held as direct finals. 50m distances are held as preliminaries and finals. The first 16 swimmers will advance to the finals in each event based on preliminary times.

Participation in the competition is at athletes’ own risk and responsibility. The club that the athlete is representing is responsible for the physical condition of the athlete and any damage caused by the athlete (lost wardrobe keys etc). The rules and safety regulations of Aura Water Center must be followed during the competition https://www.aurakeskus.ee/en/water- park/rules/.

The organizer may change the structure of the competition in case of less than 200 or more than 400 participants.

All questions will be solved by the referee: Mihhail Strungar, +372 53321533

  • VENUE

    50 m in-door swimming pool, 50m lanes, 8 lanes, depth at start 1,85 m, water temperature 27,5 C

    Pool plan & instructions

  • TIMING
    Electronical OMEGA timekeeping will be used
  • PROTESTS

    Within 15 minutes after the finished event, written on a form given by the organizer, fee 50 € per protest that is returned should the protest be resolved.

PROGRAM of COMPETITION

AGE CATEGORIES

C1 – girls year of birth 2007 and younger
C2 – boys year of birth 2006 and younger
Y1 – girls year of birth 2005-2006
Y2 – boys year of birth 2004-2005
A1 – women ABS
A2 – men ABS

Saturday 15. February

09:20-9:50 Warm-up
10:00 Opening Ceremony

10:10 Heats

1. 50 m FLY PRE A1
2. 50 m FLY PRE A2
3. 100 m BREAST C1,Y1,A1
4. 100 m BREAST C2,Y2,A2
5. 100 m FREE C1,Y1,A1
6. 100 m FREE C2,Y2,A2

Awarding ceremony, events 3-6

7. 200 m IM C1,Y1, A1
8. 200 m IM C2,Y2,A2
9. 50 m FLY FIN A, B A1
10. 50 m FLY FIN A, B A2
11. 400 m FREE C1,Y1,A1
12. 400 m FREE C2,Y2,A2
13. 50 m BACK A1
14. 50 m BACK A2

Awarding ceremony, events 7-14


Referee
: Mihhail Strungar (FINA)

Starter: Eric Roots (FINA)

Saturday 15. February


16:20-16:50 Warm-up
17:00 Heats

15. 50 m BACK FIN A, B A1
16. 50 m BACK FIN A, B A2
17. 50 m BREAST PRE A1
18. 50 m BREAST PRE A2
19. 200m FLY C1,Y1,A1
20. 200m FLY C2,Y2,A2

Awarding ceremony, events 15-16, 19-20 

21. 200 m FREE C1,Y1,A1
22. 200 m FREE C2,Y2,A2
23. 100 m BACK C1,Y1,A1
24. 100 m BACK C2,Y2,A2
25. 50m BREAST FIN A, B A1
26. 50m BREAST FIN A, B A2

Awarding ceremony, events 21-26


Referee
: Mihhail Strungar (FINA)

Starter: Eric Roots (FINA)

Sunday 16. February


10:20-10:50 Warm-up
11:00 Heats

27. 50 m FREE PRE A1
28. 50 m FREE PRE A2
29. 200 m BREAST C1,Y1,A1
30. 200 m BREAST C2,Y2,A2
31. 100 m FLY C1,Y1,A1
32. 100 m FLY C2,Y2,A2

Awarding ceremony, events 29-32 

33. 400 m IM C1,Y1,A1
34. 400 m IM C2,Y2,A2
35. 50 m FREE FIN A, B A1
36. 50 m FREE FIN A, B A1
37. 200 m BACK CF1,YF1
38. 200 m BACK CF2,YF2

Awarding ceremony, events 33-38
Awarding ceremony of the best athletes

Referee: Mihhail Strungar (FINA)
Starter: Eric Roots (FINA)

SPONSORS

ORGANISING COMMITTEE

Janno Jürgenson
Janno Jürgenson
Director
+372 5206211
Mihhail Strungar
Mihhail Strungar
Referee
+372 53321533
Eric Roots
Eric Roots
Starter
+372 5237179
Marko Tiidla
Marko Tiidla
IT
+372 53976508
Jaana Svätski
Jaana Svätski
Head of Call Room
+372 53982815
Maire<br />
Aru
Maire
Aru
Secretary
+372 5225150

GALLERY

Mad Wave Challenge 2018

Mad Wave Challenge 2017

Mad Wave Challenge 2016